Утеплення будинку і вентиляція – важлива проблема повітряного обміну

Добре утеплений будинок – той, у якому панують комфортні теплові умови: влітку прохолодно, а взимку тепло. Не менш важливим є питання повітрообміну. Правильна теплоізоляція – це не тільки комфорт, а й реальна економія на опаленні. Враховуючи зростання витрат на енергію, варто подбати і про належну вентиляцію. Це також допоможе уникнути появи сирості та, як наслідок, розвитку плісняви і грибка. Про що варто пам'ятати? Що потрібно знати?

Найпоширеніші матеріали для теплоізоляції – це пінопласт і мінеральна вата. І хоча кінцевий результат подібний, властивості цих матеріалів різні. Відрізняється, наприклад, їхня парапроникність. Адже коли пінопласт є досить ефективним бар'єром для проникання повітря і водяної пари (фахівці стверджують, що він має високий дифузійний опір), то через мінеральну вату вони проникають фактично безперешкодно. Саме тому на пінопласт завжди можна наносити акрилову штукатуркуАкрилова штукатурка TA 11Акрилова штукатурка TA 11Дивитися більше і використовувати акрилові фарби Акрилова фасадна фарба FA 10 Акрилова фасадна фарба FA 10Дивитися більше з низькою паропроникністю, а на мінеральну вату – лише штукатурки і фарби, які дозволяють вільне проникання водяної пари (мінеральні, силікатні та силіконові). Інакше водяна пара буде конденсуватися всередині вати, що може призвести до вологості стін, зниження ізоляційних властивостей та навіть відставання штукатурки і фарб.

Як узагалі тепло «тікає» з будинку?

Різними шляхами, причому вважають, що до 40% втрачається через стіни, 20% – через дах і понад 15% – через вікна і вентиляцію. Щоб мінімізувати ці втрати, важливо пам’ятати деякі основні принципи як при утепленні, так і при вентиляції будинку.

1. Теплоізоляційний шар повинен у неперервний спосіб (звісно, крім віконних і дверних отворів) охоплювати весь будинок. При цьому його товщина повинна відповідати параметрам будівлі та, що теж обов’язково, бути зазначеною в проекті. Зазвичай передбачають, що плити мають товщину від 10 до 20 см.

Проект повинен також детально визначати спосіб підготовки основи та містити інформацію про місця, де потенційно можуть утворитися термічні містки. Про колір фасаду навіть не згадуємо. Чому? Бо ж колір має вплив на коефіцієнт відбиття світла, а отже, на нагрівання поверхні фасаду. У крайніх випадках (темні кольори) це може спричинити напруження і призвести до виникнення тріщин.

2. Місця з’єднання пінопластових плит (щілини понад 2 мм) найкраще заповнити нарізаними смужками пінопласту або поліуретановою піною низького тиску. Важливо після висихання усунути надмір піни, а всю поверхню пінопластових плит відшліфувати грубозернистим папером або теркою для пінопласту. Всю поверхню наприкінці обезпилити.

Неприпустимо використовувати для цього розчин для приклеювання плит – це підвищує ризик появи термічних містків.

3. Варто вибрати для вікон рами з підвищеною теплоізоляцією. Тим паче, що на ринку доступні дерев'яні, ПВХ, алюмінієві вікна, з подвійним, потрійним склом чи зі спеціального скла. У гру вступає також монтаж віконних провітрювачів – на рамі або відкосі, залежно від моделі.

4. Механічна вентиляція з рекуперацією – одне з найбільш рекомендованих рішень, яке потихеньку стає стандартом. І в цьому нічого дивного, оскільки, з одного боку, вона обмежує втрати енергії в будинку, з іншого – дозволяє підтримувати оптимальний мікроклімат в окремих приміщеннях (а також усуває вологість). Перевага в тому, що вона не вимагає мурування вентиляційних каналів (додаткова економія на будівельних матеріалах).

Ступінь теплоізоляційності – ключове поняття при утепленні будинку. Він виражається коефіцієнтом теплопередачі U. Вважають: що він нижчий, то менші втрати тепла. В енергоощадних будинках повинен становити Umax = 0,20 В/мK.

Галерея: