Фахверкові будинки, або Що поєднує Судети і Гданське Помор'я?

Хоча двох однакових і не знайти, вони поєднують різні регіони Польщі. Фахверкові будинки, а йдеться саме про них, можна побачити і в Судетах, і в Гданському Помор'ї.

Зазвичай це невисокі будівлі, з білою штукатуркою і темними балками, які перетинаються, утворюючи геометричний малюнок (здебільшого решітку). Звідси походить і їхня назва – джерела стверджують, що «фахверк» можна перекласти як «балка», або дерев’яний елемент у стінах. Як відомо з історичних свідчень, дерев’яний каркас заповнювали насамперед глиною, змішаною з половою, стружкою, тирсою та навіть шерстю, наприклад коров’ячою. В результаті фактура стін у кожну пору доби виглядає інакше (на це впливає кут падіння сонячних променів).

Переважно ці фахверкові будинки вкривали червоною черепицею (дах був двосхилий), що робило їх схожими на бонбоньєрки. Іноді їхні фасади фарбували в різні кольори, що, з одного боку, надавало їм мальовничості, а з іншого – допомагало власникам упізнавати власну нерухомість.

Фахверк часто плутають з прусським муром, головно тому, що після штукатурення їх часто неможливо відрізнити. Але в першому випадку дерев'яний каркас заповнювали глиною, а в другому – цеглою.

Де їх знайти?

Фахверкові конструкції були і все ще залишаються популярними в альпійському будівництві (і в усій Західній Європі), де їх часто називають «будинками в клітинку». У Польщі їх можна побачити в Судетах, Гданському і Західному Помор’ї, нерідко також у Підгаллі. Цікаво, що в давні часи вони часто траплялися в центральних та південних регіонах Польщі, зокрема у Кракові та в околицях Кельце, де приходили на зміну дерев’яним будинкам, покритим соломою. Перевагою такої конструкції була швидкість і простота спорудження – чималу будівлю можна було поставити всього за рік.

Проте з фахверку успішно споруджували не лише житлові будинки, а й сараї та комори (зокрема в таких населених пунктах, як Бидгощ, Жабінка, Клюки і Дубін), дзвіниці й ратуші (Санток і Нове Варпно), а також костьоли (Вроцлав, Свідниця, Оборнікі). Причому, незалежно від того, які функції вони виконували чи в якій місцевості розміщувалися, вони завжди зберігали свою структуру – консерватизм і вірність традиції у випадку архітектури є доволі рідкісним явищем. Усі ці будівлі, за нечисленними винятками, і надалі перебувають у дуже хорошому стані.

Галерея: