Як вибрати фасадну фарбу? Підбір відповідної фасадної фарби

Фасадна фарба, або ж фінішне покриття

Фасадна фарба є фінішним шаром у системі утеплення, а також на традиційних штукатурках, нанесених на одно- або тришарові стіни. І в цій ролі найбільше зазнає впливу несприятливих умов – дощ, сонце, мороз, – тому повинна бути насамперед високоякісною. Проте цього недостатньо, адже її потрібно ще підібрати до основи та умов навколишнього середовища.

Яку фасадну фарбу вибрати і яка найкраща? Доступні декілька видів фасадних фарб: вони можуть бути акриловими, силіконовими, силікатними, силікатно-силіконовими. З практичного погляду, важливий не хімічний склад фарби, а властивості, які з нього випливають.

Акрилові фарби Акрилова фасадна фарба FA 10 Акрилова фасадна фарба FA 10Дивитися більше

Через свою популярність і найнижчу ціну їх можна вважати основними. Зазвичай ці фарби вибирають насамперед і замінюють на інші, коли цього вимагає специфіка конкретного випадку. Створюють еластичне покриття, стійкі до дощової води та доступні в багатьох кольорах, у тому числі насичених. Їхня стійкість до забруднення є середньою, але водночас їх можна легко мити, навіть мийкою високого тиску. Мити важкодоступні, високо розташовані фрагменти стіни непросто, тому в районах з високим забрудненням повітря ліпше вибрати іншу фарбу. Акрилові фарби схильні до розвитку лишайників, що утворюють характерні зеленуваті нальоти.

Найбільше обмеження акрилових виробів (як фарб, так і штукатурок) – порівняно низька проникність водяної пари, тобто високий дифузійний опір. У зв’язку з цим вони не підходять для систем утеплення на основі мінеральної вати (яка легко пропускає водяну пару). Без побоювань їх можна застосовувати на старих акрилових штукатурках. А от чи можна ними фарбувати штукатурки з високою паропроникністю, зокрема мінеральні, треба запитати у фахівця: адже стіна з газобетону під цементно-вапняною штукатуркою – це одне, а товстий теплоізоляційний шар з пінопласту, покритий мінеральною штукатуркою – зовсім інше.

Силікатні фарби

Називаються також кременистими. Вони дорожчі, ніж акрилові, і доступні в меншій кількості кольорів, зате винятково стійкі до бруду і, зокрема (найбільше з усіх, наявних на ринку), до розвитку лишайників. Для них вони створюють несприятливе, сильнолужне середовище (рН 11-12), тому будуть хорошим вибором на лісових ділянках. Для них характерна хороша паропроникність, але також менша стійкість до впливу води – після косого дощу на фасаді можуть з'явитися мокрі плями. На щастя, вони швидко висихають. При фарбуванні силікатними фарбами потрібно звертати особливу увагу на погодні умови: перші кілька днів ці фарби малостійкі до дощу, сильного сонячного світла та вітру.

Силіконові фарбиСиліконова фасадна фарба FN 30Силіконова фасадна фарба FN 30Дивитися більше

Вони відносно дорогі, зате характеризуються винятковою стійкістю до води і забруднень. Гідрофобні, тож на фасаді можна спостерігати перламутрові краплини води, а не  потоки, які спливають. Дощ навіть певною мірою змиває з них забруднення. Проте слід враховувати, що таке самостійне очищення зазвичай дуже нерівномірне, особливо на невисоких будівлях.

При цьому водовідштовхувальність супроводжує гарна паропроникність, тому ці фарби можна наносити на будь-який вид теплоізоляції та штукатурки. Можна сказати, що вони універсальні.

На практиці дуже добре зарекомендували себе фарби, які є сумішами смол, як-от силікатно-силіконові. Вони певною мірою виявляють властивості обох типів. Досить важливий також той факт, що такі фарби дещо дешевші.

У деякі місця можна дістатися лише пензлем.
На більших поверхнях застосовуйте валик. Довжина ворсу має відповідати фактурі штукатурки.
Фарбування нетипових поверхонь, як-от невипаленої цегли, вимагає особливої уваги при виборі фарби. Для цегли відмінно підійдуть силікатні фарби. Вони до того ж паропроникні.
Фарба вимагає ретельного перемішування

Галерея: