Плями і знебарвлення на зовнішній штукатурці – як їм запобігти?

Знебарвлення на штукатурці – не лише естетична проблема. Вони часто свідчать про суттєві помилки, допущені під час утеплювальних робіт, тому ними не слід легковажити.

У невідповідних умовах

Кожен виробник зазначає, у яких умовах потрібно наносити штукатурку. Рамки і так широкі: температура від 5 до 25°С, відсутність прямого сонячного світла, сильного вітру, опадів. Занадто швидке висихання, характерне для літніх умов, призводить до появи знебарвлень, які спричинює неправильне зв’язування штукатурки. Адже, всупереч поширеному переконанню, мета полягає не у висиханні штукатурки, а в її хімічному зв’язуванні, яке потребує відповідної температури, вологості та часу. Тому свіжу штукатурку потрібно захищати від прямих сонячних променів і вітру.

З іншого боку, температура нижча ніж +5°С сповільнює або фактично зупиняє хімічні реакції, що відбуваються у штукатурній масі або на стику з основою. Хорошим прикладом є силікатні штукатурки, у яких надзвичайно міцне з’єднання з основою є результатом хімічних реакцій, проте тільки якщо температура і вологість є відповідними.

Важливо також, щоб штукатурка під час нанесення та навіть кілька днів після нього була захищена від безпосереднього впливу дощової води. Вода може пошкодити її структуру і вимити пігменти, які надають колір.

Недбальство 

Ретельність і правильна організація праці – це основа. Наприклад, повинно стати правилом покривати одну площину (стіну) певним кольором за один робочий цикл. Якщо роботу переривають і відновлюють наступного дня, уникнути різниці кольорів на стику, найімовірніше, не вдасться. Це стосується як штукатурення, так і фарбування. Крім того, треба звертати увагу на краї віконних і дверних отворів. Незакінчені, а пізніше підправлені, вони будуть виділятися.

Неправильна підготовка суміші 

Штукатурні маси, які потребують додавання води, слід змішувати з нею в чітко визначених виробником пропорціях. Перемішування має бути дуже ретельним, а кількість води при приготуванні наступних порцій – однаковою, інакше можна забути про стабільність кольору. Крім того, маса із занадто великою добавкою води матиме неправильну консистенцію, а після тужавіння – нижчу міцність і надмірну пористість. Невідповідний колір буде лише однією з проблем.

Готові штукатурні маси, своєю чергою, вимагають ретельного перемішування низькообертовим дрилем.

Увага! Вода має бути чистою, не містити, наприклад, надлишку заліза, яке часто трапляється у воді з артезіанських свердловин. Загалом дотримуємося правила, що для штукатурних розчинів використовують питну воду. Так само інструменти й устаткування не повинні вступати в реакцію зі штукатуркою. Безпечними є неіржавіюча сталь і пластик.

Занадто раннє штукатурення

Білі висоли на свіжонанесеній штукатурці, які називають вапняними, є типовим наслідком її нанесення на недостатньо витриману (ще вологу) або намочену дощовою водою основу.  Абсолютний мінімум – 3 дні між виконанням шару клейового розчину, армованого сіткою, та нанесенням штукатурки. І це за сприятливих умов (температура близько 20°С). В іншому разі тужавіння зв’язувальної речовини порушується, а вода, мігруюча назовні (до штукатурки), несе з собою розчинені мінеральні солі. Іноді шар штукатурки на мокрій основі починає навіть відпадати.

Відсутність ґрунувальної фарби

Крім того, шар клею повинен бути покритий ґрунтувальною фарбою, який часто помилково називають ґрунтовкою. Цей підклад утворює шар, який перешкоджає проникненню мінеральних солей з основи в штукатурку, запобігаючи появі білих висолів, описаних у попередньому пункті. І, що не менш важливо для уникнення можливих знебарвлень на готовому фасаді, він доступний у багатьох кольорах і його можна підібрати під тон майбутньої штукатурки. Це знижує ризик проявлення нижнього, сірого шару через штукатурку.

Фарбування без поспіху

Для виконавця час – це гроші, але із завершальним етапом, фарбуванням, не варто занадто поспішати.

Наприклад, мінеральні штукатурки слід фарбувати не раніше ніж через:

  • 3-4 тижні – акриловою фарбою та силіконовою фарбою;
  • 3-5 днів – силікатною фарбою.

Якщо температура низька, процес тужавіння штукатурок сповільнюється, і строк необхідно продовжувати. Передчасне фарбування загрожує неконтрольованими хімічними реакціями між штукатуркою та фарбою, які спричиняють появу плям. Ба більше, акрилова фарба може навіть відлущитися, оскільки вода, яку містить штукатурка, не матиме як випаровуватися.

Армований шар з клейового розчину, зміцненого сіткою, слід витримувати не менше ніж 3 дні перед нанесенням штукатурки.

Галерея: