Великі грецькі канікули – біло-блакитні Кіклади, осяяні сонцем

Кожен, хто бував на Кікладських островах, знає, що там є незліченна кількість білих будиночків із синіми дахами, віконницями і дверима. Чим пояснюють місцеві жителі такий зовнішній вигляд?

Пояснень існує аж три, причому кожне наступне не відкидає попереднього. Ось ці причини: практичні, рекламні та юридичні.

Причини практичні

Побілка грецьких будинків вапном у далекі часи була одним зі способів запобігти поширенню холери, яка сотнями косила місцеве населення. Загроза була настільки велика, що диктатор Метаксас навіть видав спеціальний указ щодо цього. І хоча небезпека з часом минула, традиція білити будинки збереглася й донині.

Ще одне пояснення, яке також вказує на практичні міркування, говорить, що оскільки на Кікладах дуже мало тіні, то найліпше було скористатися правилом: темний колір притягує світло, світлий – відбиває. Щоб забезпечити нижчу температуру у своїх оселях, жителі Кіклад стали фарбувати зовнішні стіни в білий колір. А синій? Він, зі свого боку, мав відлякувати комах.

Причини рекламні

1955 року в королеви Греції Фредеріки виникла ідея рекламувати грецькі острови як місце відпочинку. Прийшовши з нею до прем'єр-міністра Караманліса, королева навіть мала готовий проект. Він представляв собою білі будинки на тлі синього неба і води. Задум був доволі сміливим, адже Кіклади не завжди мали такий вигляд. У ті дні, коли навколо Егейських островів нишпорили пірати, типовою забудовою були тісно розташовані будинки кольору каменю. Захищені фортецею і побудовані високо в горах, вони мали забезпечувати мешканцям відносний спокій. Тільки тоді, коли рівень безпеки підвищився, будинки почали споруджувати над водою і додатково їх фарбувати (особливо популярним у ті часи був синій колір).

Причини юридичні

Тут слід згадати указ від 1972 року, який підписав прем’єр-міністр Пападопулос. Він чітко встановлював, що будинки повинні бути в біло-синій гамі (білі стіни, сині віконниці, двері й балкони), щоб у такий символічний спосіб відображати кольори державного прапора.

Цікавим є той факт, що й донині в договорі купівлі-продажу будинку, розташованого на Кікладах, можна знайти пункт про обов’язковість збереження біло-синьої гами. А якщо хтось захоче її змінити? Тоді необхідно отримати згоду місцевих жителів.

Галерея: