Албанський спосіб подолати архітектурну одноманітність – барвисті будинки в Тирані

Раніше сіра, з домінуванням монументальної архітектури, характерної для комуністичних країн, нині смілива і казково барвиста. Настільки, що в столиці Албанії Тирані не потрібні адреси з назвами вулиць.

Іноді достатньо короткого опису: «червона будівля навпроти Sky Tower» або «зелена споруда біля площі Скандербег». Звідки в Тирані така кількість різнокольорових будинків?

Це результат рішення Еді Рами, який, ставши 2000 року мером Тирани, висунув ідею перетворення сіро-бурого міста на кольорову столицю. І розпорядився якнайшвидше перефарбувати фасади столичних багатоповерхівок у різні кольори. Художник за освітою, він не міг спокійно дивитися на похмуру посткомуністичну архітектуру (в Тирані переважають споруди часів режиму Ходжи, символом якого є монументальна будівля Національного історичного музею, а також урядові об’єкти в неокласичному стилі). Форму будинків змінити не можна, а от їхній колір – так. При цьому було прийнято правило: «Що сміливіші кольори, то краще».

Тож і нині в Тирані можна прогулюватися вздовж яскраво забарвлених будинків: жовтих, зелених, синіх, рожевих. Ба, іноді на тому самому блоці бачимо мозаїку контрастних кольорів (без утворення геометричного узору), тоді як сусідній будинок пофарбовано в колір рожевої пудри, причому повністю. Завдяки цьому в місті відчутно простір і свободу.

Кольорові будинки є фактично повсюди (за 15 років столиця розрослася втричі), як і різнобарвні стійки для велосипедів чи в’їзні ворота. А якщо цього замало, то на трансформаторних ящиках теж можна побачити барвисті малюнки. Це здебільшого ретельно виконані мурали, іноді заввишки у два-три поверхи.

У самій Тирані, в принципі, немає видовищних пам’яток, якими вона могла б похвалитися. Варті уваги хіба що поодинокі вілли в італійському стилі, переважно міжвоєнного періоду, а також античні мозаїки. Однак останні, на яких трапляються, зокрема, ранньохристиянські мотиви, надійно сховано між багатоповерхівками на околицях столиці.

Навіть після заходу сонця Тирана не втрачає своїх барв. Підсвічують кольором не лише будівлі, а й фонтани та пам'ятники. Частина вуличних ліхтарів, наприклад біля модних ресторанів, має вигляд гігантських настільних ламп.

Галерея: