Архітектура Замостя, Сандомира і Казімежа над Віслою. Перлини польського Ренесансу

Замість високих, стрілчастих костьолів – кам’яниці з новими лініями, потужною компактною формою та багатим декором. Прикладів архітектури часів Ренесансу, а мова про неї, у Польщі не бракує. Деякі з них – справжні перлини.

Чіткість і гармонійність конструкції, компактність плану та простота – ось характерні риси ренесансного стилю. Це також горизонтальна композиція, тобто зв'язок будівлі з основою (вже немає враження, наче та відривається від землі) і переважання горизонтальних ліній. З’являються також внутрішні двори, оточені галереями, арки, аркади й аттики.

Декор площин стає підпорядкованим конструкційній схемі. У моду входять скульптурні прикраси та рустування, напівкруглі форми як у склепіннях, аркадах, портиках, так і в обрамленні вікон. Що ще надає ритму масиву будівлі? Сходи, карнизи і балюстради, які з певної відстані здаються злегка вигнутими у формі арки.

Приділяли увагу тому, щоб будинки гармонували з навколишнім оточенням – вони були невисокі, спроектовані на центральному або прямокутному плані, оточені садами (там, де це було можливо). Приклади?

Замостя

Старе місто Замостя як зразок міської забудови часів Ренесансу було включено до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО 1992 року. Воно вражає насамперед подвійним рядом критих аркадних галерей з арочним склепінням, які оточують внутрішній двір. У забудові переважають дво- і триповерхові будівлі, нині оздоблені різноколірними фасадами (від цеглясто-червоних і жовтих до бірюзових).

Сандомир

У центральній частині сандомирського Старого міста, яка зберегла старовинне планування, стоїть одна з найкрасивіших ратуш у Польщі. Величну ренесансну будівлю (споруджену в XIV і перебудовану в XVI столітті) вінчають вишуканий аттик, кути якого оздоблено скульптурними головами, що символізують чотири соціальні стани, і восьмикутна вежа.

Ренесансний аттик мають також найкраще збережені в’їзні міські ворота – так звана Опатівська брама.

Казімеж над Віслою

Ренесансними тут насамперед є кам’яниці навколо ринку, серед яких на особливу увагу заслуговують будинки братів Пшибилів. Вони вражають ажурними аттиками, багатством декору та барельєфами із зображеннями святих і покровителів власників дому, рослинних орнаментів, тварин і міфологічних персонажів.

Ренесансної перебудови не уникнув також парафіяльний костьол Святих Іоанна Хрестителя і Варфоломія.

Чарівні пам'ятки епохи Відродження можна знайти також у Баранові-Сандомирськім і Тарнуві (ратуші) або навіть у Кракові (зокрема, Суконні ряди і вілла Деціуша).

Галерея: