Будинок, оточений зеленню

Ряд кущів або дерев навколо дому забезпечує мешканцям відчуття комфорту, бажаний затінок улітку, а до того ж обмежує шум від сусідніх будинків. Проте буйна рослинність поблизу будинку означає також, що його фасаду загрожує розвиток грибків і плісняви.

Нині на ринку доступні рішення, що дозволяють милуватися і чарівністю зелені, й естетичним фасадом будинку.

Зелене сусідство дому тішить око й виконує важливі функції. Листя очищує повітря від пилу та інших забруднень, підвищує його вологість, а також захищає стіни і доріжку навколо будинку від надмірного нагрівання. Дерева, кущі та виткі рослини додають простору навколо дому особливого шарму. Водночас варто пам’ятати, що зелені насадження, а особливо великі дерева з розлогими кронами, які затіняють будинок, можуть спричинити сирість зовнішніх стін та появу на них зеленого нальоту. Тому вдалим рішенням буде використання спеціальних штукатурок і фасадних фарб.

Фасад під захистом

Висока вологість створює сприятливі умови для збільшення висолів (вицвітів). Це правило стосується і фасаду будинку, де можуть з'явитися грибок, пліснява і лишайники. Вони мають неестетичний вигляд, а їхня наявність сигналізує про те, що штукатурку недостатньо захищено. Сирість також може призвести до серйозного пошкодження фасаду та проникнути у внутрішній шар стіни. Усунення нальотів є складним і трудомістким процесом, тому краще заздалегідь запобігти їхньому розвитку. При цьому  не потрібно відмовлятися від зеленого оточення вашого дому. 

– Доглянутий фасад – це візитна картка будинку. Зберегти його естетичний вигляд і захистити від біологічних загроз та забруднень допоможуть високоякісні штукатурки й фасадні фарби. 

Для об’єктів, розміщених поблизу зелених насаджень, водойм, а також автострад чи промислових підприємств, рекомендовано вироби, що характеризуються високою стійкістю до біологічної корозії та забруднень, – говорить Даріуш Врубель, фахівець з навчання АТ «Фабрика Фарб і Лаків «Śnieżka».

Прикладом такого виробу є Силіконова штукатурка FOVEO TECH TN 30. Окрім наведених властивостей, вона має відмінну газо- та паропроникність, дуже добру гідрофобність, до того ж проста в застосуванні. Добре підходить для виконання тонкошарових штукатурок у системах утеплення, а також на нових і відновлюваних мінеральних поверхнях зовні й усередині будівель.

– Штукатурка також містить протигрибкові добавки, що перешкоджають розвитку грибка, плісняви й лишайників на її поверхні, – додає Даріуш Врубель. – Завдяки використанню високоякісних виробів фасад буде комплексно захищено, і він збереже свою естетичну цінність протягом тривалого часу.

Живі стіни

Зелень навколо будинку – це не тільки дерева, кущі й квіти. Виткими рослинами також можна прикрасити зовнішні стіни будинку – це збагатить його форму, допоможе захистити від надмірного нагрівання влітку і створить приємний мікроклімат. Такі рішення викликають багато сумнівів: зокрема, чи не зіпсують рослини фасад, чи не спричинять сирості штукатурки. Навпаки – виткі рослини витягують воду з ґрунту, одночасно осушуючи територію навколо стіни, а під час опадів вода стікає по листю, яке утворює своєрідну «парасольку» над фасадом будинку. Тому виткі рослини – наш союзник у боротьбі з грибком і пліснявою.

Насолодитися перевагами витких рослин на зовнішніх стінах будинку можливо лише за умови непошкодженої та якісно виконаної штукатурки, адже пагони можуть вростати в заглибини і щілини, викликаючи їхнє розтріскування. З висаджуванням рослин краще зачекати рік після виконання фасаду, коли він уже повністю висохне. Також потрібно пам'ятати, що виткі рослини можуть заплести водостічні жолоби, електричні дроти та інші кабелі – цього допускати не слід, потрібно регулярно обрізати пагони.

Які види витких рослин підійдуть для зовнішніх стін? Деякі з них плетуться самі, тобто чіпляються до поверхні за допомогою спеціальних корінців або вусиків – вони не зруйнують якісно виконаного фасаду, але можуть його пошкодити. Якщо хочемо цього уникнути, то кращим варіантом буде вибір рослин, які плетуться навколо опори – у цьому випадку треба буде зробити для них «решітку» на відстані кількох сантиметрів від штукатурки. Таке рішення рекомендовано для тонкошарових штукатурок. Опори можуть бути меншої (з дроту або кабелю) або більшої (дерев'яні й міцно закріплені в стіні) твердості, залежно від розростання витких рослин та їхньої ваги. Популярні види, що потребують «решітки» – це, зокрема, гліцинія, клематис, акебія та виноград.

Доглянутий фасад будинку, прикрашений рослинністю, чудово вписується в модний тренд зеленої архітектури. Мода, як відомо, скороминуща, а зелень навколо дому може залишитися з нами надовго, даруючи численні переваги. Якщо відповідно подбаємо про захист зовнішніх стін, то зможемо насолоджуватися їхнім естетичним виглядом протягом багатьох років. Хіба що сусіди «позеленіють» від заздрощів і неодмінно захочуть зробити так і в себе...

Галерея: