Підготовка і ґрунтування основи під утеплення будинку

Якщо зовсім не підготувати основу для утеплення будинку або зробити це неправильно, теплоізоляція не виконає свого завдання. Як не дивно, це одна з найпоширеніших помилок.

«Належну міцність монтажу забезпечать механічні кріплення», –  таку думку можна й досі почути. Немає нічого більш помилкового – дюбель без клею, міцно зв’язаного з пінопластовою плитою, мало на що здатний. Чому? Коли теплоізоляція працюватиме, на штукатурці навколо кожної плити з'являться тріщини. Ба, може статися, що теплоізоляція відпаде від основи.

Як підготувати стіни під утеплення будинку?

  1. Основу потрібно ретельно очистити. Вона повинна бути сухою, міцною, очищеною від елементів, які зменшують адгезію клею, тобто бруду, пилу, жирних плям, ознак біологічної та хімічної агресії, і мати якомога однорідніші властивості.

  1. Стіни повинні бути рівними. Переконайтеся, чи відповідають вони допустимим значенням відхилень поверхні та країв. Якщо ні, це обов’язково потрібно виправити. Навіть незначна нерівність основи призведе до зниження адгезії клейового розчину.
Вирівнювати основу з використанням пінопластових плит не можна. Всі нерівності та дефекти потрібно заповнити розчином. Якщо маємо справу зі слабкими основами (як-от шлакоблоки, газобетон, стара керамічна цегла), варто додатково їх прошпаклювати, причому по всій площині.

Так само ретельно слід перевірити спосіб закріплення вікон, дверей та інших елементів, а також стан водостоків і бляшаних елементів покрівлі. Потім робити якісь зміни/виправлення буде запізно.

3. Наступний крок – перевірка технічного стану стін, для цього варто виконати кілька тестів. 

- Тест на стійкість до стирання. Відкритою долонею (або темною цупкою тканиною) перевіряємо, наскільки поверхня стіни піщаниста, запилена та покрита залишками висолів.

- Тест на стійкість до подряпин. Твердим або гострим різцем пробуємо надрізати стіну. 

Якщо вона починає кришитися, то слабкі, відшаровані штукатурно-малярні покриття та шматки кладки доведеться повністю видалити, аж до тримальної основи. Тут стануть у пригоді загострений мулярський молоток, кельма, долото. Не виключено, що доведеться скористатися дротяною щіткою (особливо якщо основи тверді, але осипаються і пиляться), а також мийним агрегатом, щоб змити під високим тиском утворений осад (обов'язково зверху донизу).

Якщо маємо справу з поверхнево міцними штукатурками, їх варто простукати молотком. «Глухе» звучання є ознакою того, що штукатурка відшарувалася. У цьому разі її також доведеться збити. 

- Тест на зволоження. Беремо щітку, пензель чи обприскувач і перевіряємо поглинальну здатність основи.

Якщо основа виявиться пористою, з високою поглинальною здатністю, її обов’язково потрібно заґрунтувати спеціальним засобом. Ґрунтування також необхідне, якщо основа пилиться, штукатурка слабка і відшаровується (її завжди попередньо збиваємо), а на стінах з'явилися наліт, грибки та лишайники.

 

- Тест на рівність і гладкість. Використовуючи рейку (зазвичай 2-метрову) і рівень, перевіряємо відхилення стіни від площини та від вертикалі, після чого порівнюємо їх з вимогами відповідних стандартів.

Після підготовки стін, але перед наклеюванням пінопластових плит варто також виконати пробу на адгезію з використанням приладу pull-off або зразків пінопласту. 8-10 з них (розміром 10x10x10) приклеюють до стіни (товщина шва становить близько 10 мм), а далі через щонайменше 24 години відривають (за оптимальних погодних умов). Основа є достатньо тримальною, якщо розрив відбувається в пінопласті.

Галерея: